En Son Görüntülenenler

Damla Kehribar Kazaziye Püsküllü Tesbih

Damla Kehribar  Kazaziye Püsküllü Tesbih
Damla Kehribar  Kazaziye Püsküllü Tesbih
Ürün Kodu: Tesbih2
Puan: 0
Stok Durumu: 1
1,750.00TL
KDV Dahil: 1,750.00TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

Damla Kehribar Kullanılarak Tasarlanmış Gümüş Üzeri Altın Kaplama 1000 Ayar Kazaziye Püsküllü Tesbih 

İpek veya naylon tel üzerine burularak sarılan çok ince (0,08 mikron – saç teli kalınlığında) 24 ayar altın ve 1000 ayar gümüş teller ile yapılan yöresel bir el sanatıdır. Altın ve Gümüş tellerin sarılması sırasında, içte kalan ipek iplik (ibrişim) kıvrak tutularak sarma işlemi yapılır. Bunun neticesinde bitmiş bir telin kalınlığı ise 03-05 mm kalınlığına ulaşır. Kazazlık ürünlerinin başında kolye, küpe, bileklik bayanların; tespih ve tespih püskülleri ise erkeklerin en çok tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

    Tarihi geçmişi konusunda kesin bir bilgi bulunmayan bu sanatın Mezopotamya uygarlığından günümüze kadar ulaştığı tahmin edilmektedir. Günümüze kadar gelen bazı rivayetlere göre ise M.Ö 2800 yılının ikinci yarısında hüküm sürmüş olan Lidyalılardan Anadolu insanına miras kaldığı belirtilmektedir.

Kazazlık Sanatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında da Anadolu’nun farklı yerlerinde yaşatılmaya çalışılmışsa da Cumhuriyet kurulduktan sonra bu sanat sadece Trabzon da devam ettirilmiştir. Hatta I. Dünya savaşı yıllarında Trabzon’da 50’nin üzerinde kazaz dükkânı bulunurken şuan sınırlı sayıda sanatkarlar bulunmaktadır.Son dönemlerde, Trabzon’daki bazı kurumların ve işletmelerin Kazaziye Sanatı’nın tanınmasına yönelik yaptıkları çalışmalar, bu sanatın ülke genelinde yayılmasına katkı sağlayacaktır. Yakın gelecekte sadece Trabzon ve ülkemizde değil, Dünya’da talep gören bir ürün olmasına yönelik tanıtımlar gerçekleştirilmektedir. Bu sanatla ilgilenenler tarafından ortaya konulan ortak kanı, yerli ve yabancı turistler tarafından da çok beğenilen bu ürünün ne olduğu ve nasıl yapıldığı konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Kazaziye ürünlerinin tanınması, bu el sanatına olan ilgiyi daha da arttıracaktır.

 

 

Kehribarın
Fiziksel Etkileri

  • Ağrıyan yerlere koyulduğunda ağrıları hafifletir. Kullanılan kehribarın, ağrıyan yerin büyüklüğü kadar olması etkisini güçlendirir.
  • Soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını tedavide diğer taşlardan üstündür.
  • Sol elde oynandığında bedenin elektiriğini toplar. Elektrik yükünü azalttığı için depresyona karşı da faydalıdır.

Kehribarın
Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

Kehribar taşı
  • Günlük olağan yaşantınızla, zihinsel ve ruhsal gelişiminiz arasındaki dengenin kurulmasını sağlar.
  • Para getiren bir taş olduğu düşünülür ve bu amaçla kasalara koyulur.
  • Takıntılara karşı iyi gelir.
  • Yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda, şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırır.
  • Yaşamın güzel yanlarını farketmenizi ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağlar.
Kehribarın aslında taş olmadığını; reçine olduğunu söyleyenler var. Ancak durum böyle değil. Kehribarın oluşumu reçinedir ancak; artık soyu tükenmiş bir çeşit çam ağacının reçinesinin fosilleşmesi ile oluşmuştur. Fosilleşmiş olduğundan dolayı bilimsel kaynaklarda kehribar, organik kökenli taşlar arasında yer almaktadır.
 

Tesbihin Uzunluk Ölçüsü:35cm

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü            İyi

Doğrulama kodunu giriniz: